Skip to Content
Watch BCTV Now
/ Articles / Sports & Recreation /

Four Golden Wolves, Six Lions Named To Winter All-Sportsmanship Team

From Albright College and Alvernia University

Mar 18, 2019

Annville, Pa. – Alvernia University placed four student-athletes on the MAC Winter All-Sportsmanship, and Albright College placed six, as announced by the MAC Office.

Alvernia senior Kerry O’Boyle was selected for Women’s Basketball, and senior Anthony Dadson earned the honor for Men’s Basketball. Senior Dylan Bennett earned the honor for Men’s Indoor Track and Field, and senior Lauren Callueng rounded out the Alvernia honorees with a selection to the Women’s Indoor Track and Field team.

The six representatives for Albright are:
Jayson Clark, Men’s Basketball
Alli Marcus, Women’s Basketball
Conner Miller, Men’s Indoor Track & Field
Cynthia Thorngate, Women’s Indoor Track & Field
Conor Hassard, Men’s Swimming
Brooke Schlott, Women’s Swimming

The MAC Sportsmanship Teams recognize student-athletes who exemplify great character and demonstrate the act of sportsmanship both and off the field. These student-athletes were selected by the head coaches from their respective teams.

Student-athletes represent their team, institution and the conference with high integrity, and exhibit respect for themselves, teammates, coaches and opponents.

The Winter All-Sportsmanship teams recognize one student-athlete from each institution for men’s and women’s basketball, men’s and women’s ice hockey, men’s and women’s indoor track and field, men’s and women’s swimming, and wrestling.

Below are the 98 student-athletes selected by their head coaches to the Winter All-MAC Sportsmanship Teams.

2018-19 Winter MAC Sportsmanship Teams

Men’s Basketball
SchoolNameYear
AlbrightJayson ClarkSenior
AlverniaAnthony DadsonSenior
ArcadiaEvan SloneSenior
Delaware ValleyDamani MyersJunior
DeSalesStephen LowryJunior
EasternAustin DuncanSenior
FDU-FlorhamEric RaySenior
HoodEvan WangSophomore
King’sJoshua BaileyJunior
Lebanon ValleyGordon ShoulerSophomore
LycomingCalvin ChandlerSenior
ManhattanvilleMike RyanSenior
MessiahKyle KroutJunior
MisericordiaStone McCrearySenior
StevensonMarcus DentleySenior
WidenerDonovan SimonSenior
WilkesClay BasalygaSenior
Women’s Basketball
SchoolNameYear
AlbrightAllison MarcusSophomore
AlverniaKerry O’BoyleSenior
ArcadiaCamille MennsSenior
Delaware ValleyLauren MorettiSophomore
DeSalesBridget WalshSenior
EasternViki KneisSophomore
FDU-FlorhamCayla StaggersJunior
HoodLaura VetterSophomore
King’sKayla DillingerJunior
Lebanon ValleyAshley KlineSenior
LycomingAkilah McFaddenJunior
ManhattanvilleGeena CatalanoSenior
MessiahKristen SmolukSenior
MisericordiaKalynn SefcikSophomore
StevensonChance HerndonGraduate Student
WidenerEmily HardySenior
WilkesMaddie KelleySophomore
Men’s Ice Hockey
SchoolNameYear
King’sJamie LukasSenior
Lebanon ValleyTravis HallSenior
ManhattanvilleOscar ArfeltSenior
StevensonAustin SwingleGraduate Student
WilkesTyson AraujoSophomore
Women’s Ice Hockey
SchoolNameYear
King’sMary DeyellSophomore
Lebanon ValleyRachel HavrylkoffJunior
ManhattanvilleEllis SmithSenior
StevensonCierra SiemaskoSenior
Men’s Indoor Track & Field 
SchoolNameYear
AlbrightConnor MillerFreshman
AlverniaDylan BennettSenior
Delaware ValleyLogan CooperFreshman
DeSalesPatrick LudlowSenior
EasternJhaunell BurnsideJunior
HoodAJ LewisJunior
King’sJustin Le CadreFreshman
Lebanon ValleyLogan ReeverSenior
ManhattanvilleJustin GonzalezFreshman
MessiahKirk MummertSenior
MisericordiaDevin OyolaSenior
StevensonForrest AllenSenior
WidenerJoseph CardieSophomore
Women’s Indoor Track & Field 
SchoolNameYear
AlbrightCynthia ThorngateSophomore
AlverniaLauren CalluengSenior
Delaware ValleyIsabella RichardsonJunior
DeSalesRobyn SomersSenior
EasternKierra ZackSenior
HoodDanielle PittsJunior
King’sBeth AlbrightFreshman
Lebanon ValleyHannah KramlickSenior
ManhattanvilleVeronika d’AragonaSenior
MessiahKayla MillerSenior
MisericordiaReilly WagnerSenior
StevensonChalisse LockleyJunior
WidenerAishah DukesSenior
Men’s Swimming
SchoolNameYear
AlbrightConor HassardSenior
ArcadiaBill RodgersSenior
FDU-FlorhamJames ButcherFreshman
HoodMatthew BallSenior
King’sChristopher BoucherJunior
Lebanon ValleyJordan HeavelGraduate Student
LycomingCallan JordanSenior
MessiahTyler WilkinsonFreshman
MisericordiaAidan BergenJunior
StevensonBrian BrownSophomore
WidenerOwen LiberatoreJunior
WilkesJustin BurdaSophomore
Women’s Swimming
SchoolNameYear
AlbrightBrooke SchlottFreshman
ArcadiaTaylor ByersSenior
FDU-FlorhamAnna HessFreshman
HoodBrianna Hand-SolomonSenior
King’sLaura BogertFreshman
Lebanon ValleySarah WolfeJunior
LycomingAmanda WaldoSenior
MessiahAlley SellJunior
MisericordiaGrace NikolskiJunior
StevensonJulianna BurnettSenior
WidenerJackie HammillSenior
WilkesAbby KeatingSophomore
Wrestling
SchoolNameYear
Delaware ValleyRussell BensonFreshman
King’sDakota QuickJunior
LycomingWill NewmillerSenior
MessiahKevin EdwardsSophomore
WilkesJohn RitterSenior

 

We need your support!

Your contribution makes community media possible.

A donation of any size to your nonprofit media organization supports the future of media access in our community - the things you love, and the places you care about, by the people you know.

Watch BCTV Live