Annville, Pa. (May 31, 2019) – 29 winter student-athletes, and 88 spring student-athletes represented Alvernia University on the 2019 Middle Atlantic Conference (MAC) Winter and Spring Academic Honor Rolls.
A total of 993 winter student-athletes and 1,680 spring student-athletes across the MAC were recognized for their achievements in the classroom.
The winter and spring academic honor rolls are comprised of student-athletes who competed in a varsity level sport during the winter and spring seasons, and registered a spring term/semester GPA of 3.20 (on a 4.00 scale) or higher.
For winter sports, Women’s Basketball led the way with 10 representatives. Women’s Indoor Track and Field had nine representatives, including two athletes with a 4.00. Men’s Indoor Track and Field had six representatives, and Men’s Basketball rounded out the winter honorees with four.
For the spring sports, Baseball led the way with 20 representatives, including one athlete with a 4.00. Softball was next with 14 representatives, included a 4.00. Women’s Lacrosse and Women’s Outdoor Track & Field each had nine representatives, including three combined 4.00 GPAs. Men’s Lacrosse and Women’s Tennis posted seven representatives each, including a 4.00 from Women’s Tennis. Men’s Outdoor Track and Field posted six honorees and Men’s Volleyball finished with five. Men’s Tennis and Women’s Golf each had four honorees, and Men’s Golf rounded out the honor roll with three representatives.
Across all winter and spring sports, seven Alvernia student-athletes achieved a 4.00 GPA this semester. They are indicated with an asterisk next to their name.
Sport | Name | Class | Hometown/High School |
Men’s Basketball | Anthony Dadson | Sr. | Pennsauken, N.J./Pensauken |
Men’s Basketball | Jalin Robinson | Fr. | New Castle, Del./Red Lion Christian |
Men’s Basketball | Keon Taylor | So. | Chester, Pa./Mount Pleasant |
Men’s Basketball | Nick Youngkin | Jr. | Bethlehem, Pa./Nazareth |
Men’s Indoor Track | Tyler Barrett | Jr. | Mays Landing, N.J./Oakcrest |
Men’s Indoor Track | Hunter Guenzel | Jr. | Ewing, N.J./Notre Dame |
Men’s Indoor Track | Matthew Junio | Sr. | Edison, N.J./John P. Stevens |
Men’s Indoor Track | Trevor Keefer | Fr. | Albrightsville, Pa./Jim Thorpe |
Men’s Indoor Track | Adam Loehr | Fr. | Lebanon, Pa./Cedar Crest |
Men’s Indoor Track | Jason Scott | Fr. | Jim Thorpe, Pa./Jim Thorpe |
Women’s Basketball | Victoria Caridi | Fr. | Syosset, N.Y./Syosset |
Women’s Basketball | Maya Cooper | Sr. | Catonsville, Md./Catonsville |
Women’s Basketball | Erin Malin | Fr. | Spotswood, N.J./Spotswood |
Women’s Basketball | Amber Orban | Fr. | Elizabethtown, Pa./Elizabethtown |
Women’s Basketball | Nasheyla Greggs-Poindexter | Fr. | Lancaster, Pa./Penn Manor |
Women’s Basketball | Jannelle Robinson | Fr. | Lemoyne, Pa./Cedar Cliff |
Women’s Basketball | Gabriella De Vito | So. | Bayside, N.Y./Archbishop Molloy |
Women’s Basketball | Kaylie Walker | Fr. | Douglassville, Pa./Daniel Boone |
Women’s Basketball | Abbie Zerbe | Jr. | Bethlehem, Pa./Liberty |
Women’s Basketball | Torie Zerbe | Jr. | Bethlehem, Pa./LIberty |
Women’s Indoor Track | Tessa Beck | Jr. | Palmyra, Pa./Palmyra |
Women’s Indoor Track | Lauren Callueng | Sr. | Woodlyn, Pa./Ridley |
Women’s Indoor Track | Breene Carlin | Fr. | Easton, Pa./Notre Dame |
Women’s Indoor Track | Lauren Lopez | Fr. | Easton, Pa./Notre Dame |
Women’s Indoor Track | Julia Malpass | Sr. | Medford Lakes, N.J./Shawnee |
Women’s Indoor Track | Paige McKenna | Fr. | Pitman, N.J./Pitman |
Women’s Indoor Track | Sydni McKenna | Fr. | Pitman, N.J./Pitman |
Women’s Indoor Track | Susanna Pirollo | So. | Chester, Pa./Downingtown STEM Academy |
Women’s Indoor Track | Katelyn Schoener | So. | Fleetwood, Pa./Fleetwood |
Baseball | Connor Boyle | Sr. | Howell, N.J./Howell |
Baseball | Nathan Breighner | So. | New Oxford, Pa./New Oxford |
Baseball | Matthew Briner | Sr. | Media, Pa./Penncrest |
Baseball | Tim Carfrey | Gr. | Trooper, Pa./Methacton |
Baseball | Michael Cirilli | Jr. | Ramsey, N.J./Ramsey |
Baseball | Kyle Gaynor | Sr. | Reading, Pa./Wilson |
Baseball | Joseph Ginder | Fr. | Schaefferstown, Pa./ELCO |
Baseball | Matthew Kinahan | So. | Sayville, N.Y./Sayville |
Baseball | Aaron Kulp | Jr. | Kutztown, Pa./Kutztown |
Baseball | Zack Landy | Sr. | Massapequa, N.Y./Massapequa |
Baseball | Logan LeVan | Sr. | Pine Grove, Pa./Pine Grove |
Baseball | Thomas Malik | Sr. | Millstone Township, N.J./Allentown |
Baseball | Nick Marotta | Sr. | Manalapan, N.J./Manalapan |
Baseball | Frank Merlino | Jr. | East Setauhet, N.Y./Ward Melville |
Baseball | Jake Reese | Fr. | Downingtown, Pa./Downingtown West |
Baseball | Lgan Saunders | So. | Boonsboro, Md./Boonsboro |
Baseball | Ian Shaffer | Sr. | Sinking Spring, Pa./Wilson |
Baseball | Nathan Sides | Sr. | Media, Pa./Penncrest |
Baseball | Michael Tancredi | Fr. | Manorville, N.Y./Eastport-South Manor |
Baseball | Jami Wendel | Jr. | Morristown, N.J./Morristown |
Men’s Golf | William Fagley | Fr. | Mohnton, Pa./Governor Mifflin |
Men’s Golf | Joseph Polidoro | So. | Glassboro, N.J./John Paul VI |
Men’s Golf | Andrew Simmons | So. | Reading, Pa./Muhlenberg |
Men’s Lacrosse | Jarret Abernethy | Sr. | Lancaster, Pa./Hempfield |
Men’s Lacrosse | Timothy Bailey | Jr. | Monroe Township, N.J./Monroe Township |
Men’s Lacrosse | Tyler McDonnell | Sr. | Valley Stream, N.Y./Holy Trinity |
Men’s Lacrosse | Jacob O’Donnell | Sr. | Grasonville, Md./Kent Island |
Men’s Lacrosse | Andrew Ritchie | Sr. | Bethpage, N.Y./Bethpage |
Men’s Lacrosse | Chase Whaley | Sr. | Dover, Del/Smyrna |
Men’s Lacrosse | Dean Zagorica | Jr. | Carlisle, Pa./Carlisle |
Men’s Outdoor Track | Tyler Barrett | Jr. | Mays Landing, N.J./Oakcrest |
Men’s Outdoor Track | Hunter Guenzel | Jr. | Ewing, N.J./Notre Dame |
Men’s Outdoor Track | Matthew Junio | Sr. | Edison, N.J./John P. Stevens |
Men’s Outdoor Track | Trevor Keefer | Fr. | Albrightsville, Pa./Jim Thorpe |
Men’s Outdoor Track | Adam Loehr | Fr. | Lebanon, Pa./Cedar Crest |
Men’s Outdoor Track | Jason Scott | Fr. | Jim Thorpe, Pa./Jim Thorpe |
Men’s Tennis | Kevin Angeles | Fr. | Philipsburg, N.J./Philipsburg |
Men’s Tennis | Michael Brophy | So. | Reading, Pa./Wilson |
Men’s Tennis | Reid Hoff | Sr. | Shillington, Pa./Governor Mifflin |
Men’s Tennis | Todd Unger | Sr. | Royersford, Pa./Spring-Ford |
Men’s Volleyball | Anthony Dadson | Sr. | Pennsauken, N.J./Pennsauken |
Men’s Volleyball | Nikolas Decina | Fr. | Mount Royal, N.J./Paul VI |
Men’s Volleyball | Aaron Kuhlman | So. | Allentown, Pa./Parkland |
Men’s Volleyball | Spencer Matthews | Jr. | Freehold, N.J./Colts Neck |
Men’s Volleyball | Mitchell Sterkenburg | Jr. | Allentown, Pa./Emmaus |
Softball | Alyssa Acker | So. | Bechtelsville, Pa./Boyertown |
Softball | Nicole August | So. | Toms River, N.J./Toms River East |
Softball | Sarah Bystrycki | Jr. | Ewing, N.J./Ewing |
Softball | Sara Campbell | So. | Mt. Laurel, N.J./Lenape |
Softball | Emily Carmella | Sr. | Stroudsburg, Pa./Stroudsburg |
Softball | Allison Decker | Fr. | Dalton, Pa./Lackawanna Trail |
Softball | Analise Fouracre | Jr. | West Chester, Pa./Henderson |
Softball | Kerstin Koenig | Fr. | Springtown, Pa./Palisades |
Softball | JoAnnah Lim | Jr. | Delanco, N.J./Riverside |
Softball | Morgan Psiuk | Sr. | Robbinsville, N.J./Robbinsville |
Softball | Sarah Reinert | So. | Boyertown, Pa./Boyertown |
Softball | Hope Robinson | Fr. | Gilbertsville, Pa./Pope John Paul II |
Softball | Riley Shields | Jr. | Lewes, Del./Cape Henlopen |
Softball | Kealey Smith | Fr. | Hummelstown, Pa./Lower Dauphin |
Women’s Golf | Maggie Arnold | Fr. | Penndel, Pa./Nazareth |
Women’s Golf | Briana Hocker | So. | Warminster, Pa./Villa Joseph Marie Academy |
Women’s Golf | Jordan Kissner | Sr. | Pittsburgh, Pa./North Hills |
Women’s Golf | Yupha Muzyka | Fr. | Sinking Spring, Pa./RACC |
Women’s Lacrosse | Brittany Defibaugh | Jr. | Ephrata, Pa./Conestoga Valley |
Women’s Lacrosse | Madison Hengey | So. | Prospect Park, Pa./Interboro |
Women’s Lacrosse | Alexis Iswalt | So. | Reading, Pa./Exeter |
Women’s Lacrosse | Rachel Judge | Sr. | Souderton, Pa./Souderton |
Women’s Lacrosse | Amanda Moyer | Sr. | Boyertown, Pa./Boyetown |
Women’s Lacrosse | Julia Peter | Jr. | Columbus, N.J./Northern Burlington |
Women’s Lacrosse | Casey Rusk | Sr. | Westville, N.J./Gateway Regional |
Women’s Lacrosse | Gianna Taffo | So. | Staten Island, N.Y./St. John Villa Academy |
Women’s Lacrosse | Erika Whitmoyer | Fr. | Sinking Spring, Pa./Wilson |
Women’s Outdoor Track | Tessa Beck | Jr. | Palmyra, Pa./Palmyra |
Women’s Outdoor Track | Lauren Callueng | Sr. | Woodlyn, Pa./Ridley |
Women’s Outdoor Track | Breene Carlin | Fr. | Easton, Pa./Notre Dame |
Women’s Outdoor Track | Lauren Lopez | Fr. | Easton, Pa./Notre Dame |
Women’s Outdoor Track | Julia Malpass | Sr. | Medford Lakes, N.J./Shawnee |
Women’s Outdoor Track | Paige McKenna* | Fr. | Pitman, N.J./Pitman |
Women’s Outdoor Track | Sydni McKenna* | Fr. | Pitman, N.J./Pitman |
Women’s Outdoor Track | Susanna Pirollo | So. | Chester, Pa./Downingtown STEM Academy |
Women’s Outdoor Track | Katelyn Schoener | So. | Fleetwood, Pa./Fleetwood |
Women’s Tennis | Cassandra Bean | Sr. | Reinholds, Pa./Cocalico |
Women’s Tennis | Ariana Chuprinsky | Jr. | Reading, Pa./Governor Mifflin |
Women’s Tennis | Elizabeth Danovich | Fr. | Haddonfield, N.J./Paul VI |
Women’s Tennis | Maria Figurelli | So. | Mulica Hill, N.J./John Paul VI |
Women’s Tennis | Leah Kemper | So. | Denver, Pa./Garden Spot |
Women’s Tennis | Amanda Phillips* | Sr. | Hamilton, N.J./Steinert |
Women’s Tennis | Emily Thek | Gr. | Kunkletown, Pa./Pleasant Valley |