Skip to Content
Watch BCTV Now
/ Articles / Sports & Recreation /

Kutztown Sees 136 Student-Athletes Earn 2019 Spring Dean’s List Recognition

From Kutztown University

May 28, 2019

KUTZTOWN, Pa. – The Kutztown University athletic department is pleased to announce that 136 student-athletes earned Dean’s List honors following the 2019 spring semester. It is 17 more in total than after the fall semester.

To be eligible for Dean’s List, an undergraduate student must be registered for at least 12 credits and have a minimum grade point average of 3.60.

Baseball (4)
Jake Augustus (Schnecksville, Pa./Northwestern Lehigh)
Michael Hunter (Mertztown, Pa./Brandywine Heights)
Mitch Pinder (Gilbertsville, Pa./Boyertown)
Bo Rottet (Tamaqua, Pa./Tamaqua)

Men’s Basketball (4)
Dylan Elliott (Sicklerville, N.J./Timber Creek)
Kyree Generett (York, Pa./William Penn)
Akello Mosby (Philadelphia, Pa./Carver)
KyAire Sumpter (Harrisburg, Pa./Harrisburg)

Women’s Basketball (7)
Presley Berryhill (New Oxford, Pa./New Oxford)
Rylee Derr (Lititz, Pa./Warwick)
Alex Leader (Hummelstown, Pa./Lower Dauphin)
Caroline Stauffer (Ephrata, Pa./Ephrata)
Brianna Tarabocchia (Woodcliff Lake, N.J./Northern Valley Regional (Saint Peter’s))
Taylor Thames (Colmar, Pa./North Penn)
Zoe Zerman (Jonestown, Pa./Northern Lebanon)

Women’s Bowling (7)
Megan Bauter (Spring Lake, N.J./Manasquan)
Keanna Delp (Mifflinburg, Pa./Mifflinburg Area)
Lauren Gudknecht (Churchville, Pa./Council Rock South)
Laura Hartley (Mt Pleasant Mills, Pa./Midd-West)
Dana Henry (Oakhurst, N.J./Ocean Township)
Angela Kozma (Beachwood, N.J./Toms River South)
Ella Luzzi (Spring Lake, N.J./Manasquan)

Cheerleading (8)
KristiJoy Fedorowicz (Bethlehem, Pa./Saucon Valley)
Casey Gruver (Easton, Pa./Easton)
Briana Juergensen (Flemington, N.J./Hunterdon Central)
Bradley Kim
Giana Mileto
Taiya Miller
Sierra Sammons (York, Pa./Dallastown Area)
Amy Wilt (Havertown, Pa./Haverford)

Men’s Cross Country/Track & Field (12)
Caleb Baukman (Wallingford, Pa./Strath Haven)
Ryan Benner (Sellersville, Pa./Pennridge)
Andrew Bosche (Harrisburg, Pa./Bishop McDevitt)
Jose Colon-Cruz (Pemberton, N.J./Rancocas Valley Regional)
Austin Cory (Kutztown, Pa./Kutztown Area (Elizabethtown))
Derek Domsicz (Mohnton, Pa./Governor Mifflin)
Anthony Fratanduono (Philadelphia, Pa./Archbishop Ryan)
Xavier Gutierrez (Lancaster, Pa./J.P. McCaskey)
Dontez Jolly (Philadelphia, Pa./Academy at Palumbo)
Jason Leonardo (Laurel Springs, N.J./Highland Regional)
Andrew Sulon (Mechanicsburg, Pa./Mechanicsburg Area)
EJ Umoh (Bear, Del./Appoquinimink (Lock Haven))

Women’s Cross Country/Track & Field (18)
Stephanie Bresadola (Lansdale, Pa./North Penn)
Erin Callaghan (Wayne, N.J./Wayne Valley)
Taye Dairo (Harrisburg, Pa./Central Dauphin)
Amanda Ferraro (Howell, N.J./Howell)
Kelly Groth (Audubon, Pa./Methacton)
Staci Jett (Lumberton, N.J./Rancocas Valley Regional)
Megan Kirn (Philadelphia, Pa./Archbishop Ryan)
Kiara Mayers (Damascus, Pa./Honesdale)
Olivia Morano (Quakertown, Pa./Quakertown)
Lynne O’Connor (Southampton, Pa./William Tennent)
Ashley Petre (Macungie, Pa./Emmaus)
Rebecca Schweitzer (Red Lion, Pa./Dallastown)
Katie Seegert (Old Saybrook, Conn./Old Saybrook)
Lindsay Smyth (Landenberg, Pa./Avon Grove)
Kira Solt (Hillsborough, N.J./Hillsborough)
Lori Stratton (Stratford, N.J./Sterling)
Leah Talley (Chadds Ford, Pa./Unionville)
Abigail Zeger (Fayetteville, Pa./Chambersburg Area)

Field Hockey (11)
Alyssa Donato (Cedarville, N.J./Cumberland Regional)
Katie Dotterweich (Douglassville, Pa./Daniel Boone)
Grace Dow (Riverhead, N.Y./Riverhead)
Rachel Dusman (Chambersburg, Pa./Chambersburg Area)
Kasey Elliott (Dover, Pa./Red Land)
Mackenzie Fuhrman (Lancaster, Pa./Manheim Township)
Rose Moore (Phoenixville, Pa./Phoenixville Area)
Rita Muro (Barcelona, Spain/ES International School)
Izzy Radel (Harveys Lake, Pa./Lake-Lehman)
Hannah Shirk (Hamburg, Pa./Hamburg Area (Slippery Rock))
Hadley Wiktor (Danville, Pa./Danville Area)

Football (9)
Jake Adams (Pottstown, Pa./Pottsgrove)
Tyler Boger (Harrisburg, Pa./Central Dauphin East)
Ryan Jennings Jr. (Voorhees, N.J./Eastern Regional)
Mason McElroy (Reading, Pa./Wilson)
Nyiem Nevarez (Effort, Pa./Pleasant Valley)
Justin Telemaque (Norristown, Pa./Chestnut Hill Academy)
Justin Tindull (Seven Valleys, Pa./Dallastown Area)
EJ Umoh (Bear, Del./Appoquinimink (Lock Haven))
Brandon Unterkoefler (Reading, Pa./Exeter Township)

Women’s Golf (3)
Hannah Amos (Toms River, N.J./Toms River East)
Sydney Fisher (Lenhartsville, Pa./Kutztown Area)
Rachel Tarnopoll (Sparta, N.J./Pope John XXIII)

Women’s Lacrosse (5)
Shannon Darcy (Warwick, N.Y./John S. Burke Catholic)
Amanda Lehman (York, Pa./West York Area)
Emily Smith (Philadelphia, Pa./Saint Hubert Catholic)
Megan Vaughan (Prince Frederick, Md./Southern)
Makenna Warminsky (Fogelsville, Pa./Parkland)

Women’s Soccer (15)
Brittany Arentz (Mount Wolf, Pa./Northeastern)
Kayla Argen (Cresco, Pa./Pocono Mountain East)
Caelan Brooks (Bear, Del./Appoquinimink)
Courtney Browning (Camp Hill, Pa./Camp Hill)
Maggie Cecere (Batavia, N.Y./Batavia)
Lauren Epler (Hershey, Pa./Hershey)
Gabrielle Evans (Pottsville, Pa./Pottsville Area)
Gabby Kane (Royersford, Pa./Spring-Ford)
Kaylee Kupiec (Deptford, N.J./Gloucester Catholic)
Sam LaBianca (Beachwood, N.J./Toms River South)
Gennyka Liebenthal (Monroe Township, N.J./Monroe Township)
Kristina Miller (Lansdale, Pa./North Penn)
Rachel Rizzo (Manahawkin, N.J./Southern Regional)
Alyssa Ryan (North Wales, Pa./Wissahickon)
Emily Zwiercan (Reinholds, Pa./Cocalico)

Softball (13)
Ava Bottiglia (Hummelstown, Pa./Lower Dauphin)
Alyssa Donato (Cedarville, N.J./Cumberland Regional)
Erin Fortney (Bedford, Nova Scotia/Bishop Macdonell (Rollins))
Tamara Jennings (Philadelphia, Pa./Nazareth Academy)
Sara Keeny (Warminster, Pa./William Tennent)
Jenna Lipowski (Nanticoke, Pa./Greater Nanticoke Area)
Jackie Morell (Bensalem, Pa./Bensalem)
Alyssa Oakley (Allentown, Pa./Parkland)
Amanda Portoff (Milford, Conn./Joseph A. Foran)
Gia Santigate (Staten Island, N.Y./St. Joseph by-the-Sea)
Kay Solderitch (Whitehall, Pa./Whitehall)
Paola Texidor (Reading, Pa./Exeter Township)
Zoe Texidor (Reading, Pa./Exeter Township)

Women’s Swimming (7)
Lindsay Brenneman (Dover, Pa./Dover Area)
Emmarose DeCaro (Apex, N.C./Apex)
Claire Frank (Macungie, Pa./Emmaus)
Alison McLaughlin (Hatfield, Pa./North Penn)
Alexis Middaugh (Slatington, Pa./Northern Lehigh)
Katerina Parowski (Altoona, Pa./Altoona Area)
Jocelyn Seidt (Sinking Spring, Pa./Wilson)

Men’s Tennis (1)
Bobby Frankenfield (Telford, Pa./Souderton)

Women’s Tennis (3)
Ashley Carter (Eynon, Pa./Valley View)
Catherine Maher (Shillington, Pa./Berks Catholic)
Elyssa Tomczyk (Plainville, Conn./Plainville)

Women’s Volleyball (7)
Taylor Brown
Niki Carpenter (King of Prussia, Pa./Upper Merion Area)
Alli Henderson (Boalsburg, Pa./State College Area)
Paige Miller (Halifax, Pa./Halifax (Harrisburg Area C.C))
Holly Owen (Hatboro, Pa./Hatboro-Horsham)
Tori Pascucci (Auburn, Pa./Schuylkill Haven Area)
Sarah Williams (Pikesville, Md./Home-School)

Wrestling (2)
Mitchell Camp (Chadds Ford, Pa./Unionville)
Matt Lewandowski (Gilberton, Pa./Mahanoy Area)

We need your support!

Your contribution makes community media possible.

A donation of any size to your nonprofit media organization supports the future of media access in our community - the things you love, and the places you care about, by the people you know.

Watch BCTV Live